روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

 

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

در این آموزش روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال را با حضور زنی که قفسی را حمل میکند، به شما نشان خواهم داد. ابتدا با استفاده از تصاویر آسمان و چمن، تصویر پس‌زمینه را ایجاد میکنیم. سپس مدل، قفس، درختان و پرندگان را اضافه میکنیم و با استفاده از لایه adjustment layer ، ماسک کردن و براش‌ ها آنها را با هم ترکیب میکنیم. ما از چندین لایه adjustment استفاده میکنیم تا تاثیر نهایی را تکمیل کنیم.

آموزش این بخش از Jenny Le می باشد . در لینک زیر آموزش متن انگلیسی در دسترس شماست و برای دسترسی راحت تر شما عزیزان متن فارسی نیز در ادامه قرار داده شده.البته ویدیویی که تهیه کرده ایم بدونِ کلام است اما کاملا واضح تمام مراحل انجامِ کار را می توانید ببینید.

یک سند جدید با سایز ۲۰۰۰ در ۱۸۰۰ پیکسل با تنظیمات داده شده ایجاد کنید.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

به منوی Layer بروید و در New Fill Layer ، گزینه Solid Color را انتخاب کنید و رنگ e2ecef# را انتخاب کنید.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

تصویر آسمان (Sky) را باز کنید.  با استفاده از ابزار Move (کلید V) آنرا به صفحه طراحی خود بکشید و Opacity این لایه را به ۹۰ درصد تغییر دهید.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

بروی آیکون دوم در پائین پنل لایه ها کلیک کنید تا یک ماسک برای لایه ایجاد کنید. از یک براش گرد soft با رنگ سیاه (قلم مشکی ملایم) و باOpacity حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد استفاده کنید تا شفافیت (opacity) آسمان و قابلیت دیدن ابرها را کاهش دهید. ما تلاش داریم تا یک صحنه ی ملایم با مه ایجاد کنیم. پس جزئیات آسمان لازم نیست خیلی واضح باشد.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

برای ایجاد ظاهری ملایم (soft)، به منوی Filter بروید و در Blur ، گزینه Gaussian Blur را انتخاب کنید و مقدار Radius را به ۸ پیکسلتغییر دهید.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

یک لایه adjustment layer از افکت Hue/Saturation ایجاد کنید تا اشباع رنگ آسمان را کمتر کنید. مقدار پارامتر Saturation را به۷۳- تغییر دهید.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

یک لایه adjustment layer از افکت Curves ایجاد کنید و روشنی را بیشتر کنید. بروی این ماسک لایه، از یک براش سیاه soft استفاده کنید تا هر چیزی که در میان هست را پاک کنید و کاری کنید که نور تنها از میانه ی راست قابل مشاهده باشد.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

یک لایه adjustment layer از افکت Curves ایجاد کنید و روشنی را کاهش دهید. در میانه براش بکشید و قابلیت دیدن افکت را در بعضی کناره‌ها حفظ کنید.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

تصویر چمن را باز کنید. آنرا در پایین صفحه طراحی خود قرار دهید و از ابزار Free Transform (کلید Ctrl و T) در حالت Warp استفاده کنید تا ناحیه میانی را اندکی خم کنید و چشم‌انداز جالب‌تری ایجاد کنید.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

 

یک ماسک به این لایه اضافه کنید و یک براش سیاه ملایم (soft) استفاده کنید تا بخش آسمان را حذف کنید.

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

از یک لایه adjustment layer با افکت Color Balance استفاده کنید و آنرا بصورت Clipping Mask تنظیم کنید. تنظیمات Midtones(رنگ های میانی) را تغییر دهید.

grass color balance

یک لایه adjustment layer از افکت Curves ایجاد کنید تا زمینه جلو را تاریک کنید. از یک براش سیاه ملایم (soft) بروی پس زمینه استفاده کنید تا همچنان ملایم و مه گونه باشد.

grass curves

تصویر درختان را باز کنید و آنرا در روی تمامی لایه ها در صفحه طراحی قرار دهید. با رفتن به منوی Edit ، و سپس در Transform ، گزینهFlip Vertical را انتخاب کنید. حالت ترکیبی این لایه را به Hard Light با Opacity مقدار ۱۰۰ درصد قرار دهید.

add trees
trees hard light mode

از یک ماسک لایه استفاده کنید تا کناره‌های تیز را حذف کنید و شفافیت Opacity درختان را در بعضی نواحی کاهش دهید، بخصوص در نواحی نزدیک چمن، تا آنها را در تصویر آسمان فید کنید.

trees masking

یک افکت Gaussian Blur با مقدار ۳ پیکسل به لایه درختان (Trees) اعمال کنید. بروی ماسک این فیلتر، بروی بعضی درختان که در اسکرین شات زیر نشان داده شده براش بکشید تا آنها را نسبت به بعضی از نمونه های محو در آن متمایز کنید و عمق میدان را افزایش دهید.

trees gaussian blur

یک لایه adjustment layer از افکت Hue/Saturation ایجاد کنید و مقدار افکت Saturation را به ۸۲- کاهش دهید.

trees hue saturation

یک لایه adjustment layer از افکت Color Balance ایجاد کنید و مقادیر Midtones را تغییر دهید.

trees color balance

 

مدل را از تصویر پس زمینه ایزوله کنید و او را در میان چمنزار اضافه کنید. از یک ماسک لایه استفاده کنید و با یک براش سیاه سخت با سایز خیلی کم (۲ تا ۳ پیکسل) ، بخش پایین لباس مدل را ببرید تا با زمین چمن آنرا بیشتر ترکیب کنید.

add model

یک لایه جدید ایجاد کنید و حالت ترکیبی را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد تغییر دهید و آنرا با براش قهوه ای رنگ با opacity مقدار ۵۰ درصد پر کنید.

D B new file

ابزار Burn و Dodge (کلید O) را با گستره رنگ های میانی (midtones)، اکسپوژر حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد فعال کنید تا نور و سایه ی مدل را تصحیح کنید. میبینید که من چطور این کار را با حالت Normal انجام دادم و نتیجه ای که با حالت Overlay بدست آوردم.

D B results

از یک لایه adjustment layer با افکت Hue/Saturation استفاده کنید و مقدار Saturation را تا ۶۷- کم کنید.

model hue saturation

یک لایه adjustment layer از افکت Curves اضافه کنید و روشنی را کاهش دهید. نواحی بیرونی و میانی صورت را براش بکشید تا خیلی تاریک نباشند.

model curves1

از لایه adustment layer با افکت Curves استفاده کنید تا نواحی بیرونی و اطراف تصویر پس زمینه را روشن کنید. جلوی بدن مدل را با رنگ سیاه براش بکشید تا از این افکت تاثیر نگیرد.

model curves 2

یک لایه adjustment layer دیگر از افکت Curves ایجاد کنید تا کنتراست مدل را کاهش دهید و یک اثر ظریف و دارای مه به آن بدهید (بطوری که گویی در صحنه ای دارای مه ایستاده)

model curves 3

یک لایه جدید زیر لایه ی مدل ایجاد کنید. کادر انتخاب دور مدل را با نگه داشتن کلید Ctrl و کلیک بروی نمایه کوچک (thumbnail) لایه load کنید. آنرا با رنگ سیاه پر کنید و بصورت عمود برعکس کنید. از کلیدهای ctrl و t استفاده کنید تا پرسپکتیو سایه را کمی تغییر دهید.

add shadow

مقدار شفافیت (Opacity) این لایه را تا ۲۵ درصد کم کنید و یک افکت Gaussian Blur با مقدار ۱۲ پیکسل اعمال کنید.

shadow gaussian blur

یک مدل جدید بالای لایه مدل ایجاد کنید (که در حالت Clipping Mask هم نباشد) از یک براش سخت (hard) با رنگ ۸۹۷۰۶۸# استفاده کنید تا موی بیشتری برای مدل نقاشی کنید.

paint model hair

 

قفس را از پس زمینه سفید ببرید و آن در بالای سر مدل قرار دهید. از کلیدهای Ctrl+T استفاده کنید تا آنرا کمی به سمت راست بچرخانید و آنرا با پرسپکتیو سر مدل تطبیق دهید. از یک ماسک لایه استفاده کنید تا پائین قفس را با سر مدل ترکیب کنید.

add cage

 

یک لایه adjustment layer از افکت Color Balance ایجاد کنید و تنظیمات رنگ های میانی midtones آنرا تغییر دهید:

cage color balance

 

یک لایه adjustment layer از افکت Curves ایجاد کنید تا قفس را تاریک کنید. نواحی بیرونی را بطور براش بکشید تا حالتی را ایجاد کند که گویی مقداری نور مه‌گونه را از تصویر پس زمینه دریافت میکند.

cage curves

 

تصویر birds 1 را باز کنید و پرندگان را از تصویر پس زمینه جدا کنید (لازم نیست خیلی دقیق باشید) چند تا پرنده ی مختلف را به اطراف قفس اضافه کنید و تلاش کنید تا یک جریان حرکتی ایجاد کنید و همینطور چند تایی را به ناحیه بالای درختان اضافه کنید. مقدار شفافیت (Opacity) لایه های پرنده را از ۳۰ تا حدودا ۸۰ الی ۹۰ درصد تغییر دهید تا آنها را بهتر با تصویر پس زمینه دارای مه یکپارچه کنید. دو پرنده ی بزرگتر به هر دو کناره ی پائین اضافه کنید و یک افکت Gaussian Blur را با مقدار ۹ پیکسل به هر یک از لایه ها اعمال کنید.

add flying birds

همه لایه های پرنده را انتخاب کنید و کلیدهای Ctrl و G را بزنید تا یک گروه از آنها ایجاد کنید. حالت گروه را به Normal با Opacity مقدار ۱۰۰ درصد تغییر دهید و از یک لایه adjustment layer با افکت Hue/Saturation استفاده کنید تا اشباع رنگ آنها را کمتر کنید.

birds hue saturation

تصاویر birds 3 ، birds 2 و همینطور birds 4 را در بالای شاخه های درختان اضافه کنید. مقدار Opacity این لایه ها را به ۴۰ درصد تغییر دهید.

add more birds

 

یک لایه adjustment layer از افکت Gradient Map در بالای لایه ها بسازید و رنگ های e10019# و ۰۰۴۶۶۰# را انتخاب کنید. مقدار شفافیت (opacity) لایه را تا ۲۰ درصد کم کنید.

whole scene gradient map

از یک لایه adjustment layer با افکت Color Balance استفاده کنید و تنظیمات midtones را بصورت زیر تغییر دهید:

whole scene color balance

یک لایه adjustment layer از افکت Curves ایجاد کنید. بروی میانه آن براش بکشید تا هنوز روشن باشد.

whole scene curves 1

 

از یک لایه adjustment layer با افکت Curves استفاده کنید و روشنایی را بیشتر کنید. بروی کناره ها براش بکشید و قابلیت دیدن نور را تنها در میانه ی پایین برقرار سازید.

whole scene curves 2

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید و چیز جدیدی یاد گرفته باشید. حتما ایده‌ها و نظرات خود را در زیر با ما در میان بگذارید. خیلی دوست دارم دیدگاه شما را در مورد این مقاله بدانم. از کار با فتوشاپ لذت ببرید.

final result
برگردان انگلیسی به  فارسی : احمد مستوفی

 

روش ایجاد یک صحنه احساسی سورئال

من در نهایت به نتیجه بالا رسیدم و تجربه لذت بخشی از این دوره داشتم.در ادامه می توانید به سورس اصلی فایل ها دسترسی داشته باشید و یا از باکس دانلود آن ها را یکجا دانلود کنید.

لطفا نکات قابل توجه زیر را یکبار مطالعه فرمایید :

  • پسورد فایلهای فشرده در تمرین های رایگان در صورت لزوم : babart.ir
  • برای باز کردن فایلهای فشرده حتما از نرم افزار WinRAR ver.5 or Up استفاده کنید.
  • به دلیل فرمت HD فیلمها ، برای تماشای فیلمها بدونِ مشکل ، باید کُدکهای ویدیویی K-Lite Mega Codec Pack را بر روی ویندوز خود نصب کنید.
  • برای تماشای فیلمها ی HD نرم افزار PotPlayer را به شما پیشنهاد می کنیم.
  • جدیدترین ورژن نرم افزارهای نامبرده ی بالا را از سایت soft98.ir می توانید دریافت کنید.


پخش آنلاین ویدیو

آموزشهای زیر را هم ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *